16 квітня виповнюється 180 років від дня народження Христини Данилівни Алчевської - видатної харків'янки, педагога, просвітителя, мемуариста і дитячої письменниці.
Народилася Христина Данилівна у 1841 р. (м. Борзна, Чернігівська обл.), З дитинства виявляла тягу до знань, отримала домашню освіту, проявивши безліч дарувань. Вже з 18 років вона стала кореспондентом видатного журналу «Дзвін» і публікувала свої вірші під псевдонімом «Українка».
Все життя Христини Данилівни нерозривно пов'язане з Харковом. У 1862 р вона стає засновником приватної недільної української школи для жінок. До 1870 р. школа існувала нелегально - заняття проводилися вдома у Х. Д. Алчевської. А у березні 1870 р. школа була вже відкрита офіційно у приміщенні початкового училища. У 1896 р. на власній земельній ділянці по проекту А.Н. Бекетова для школи було споруджено будинок. Зараз ця будівля виставкових залів Художнього музею. За 57 років роботи недільної школи її випускницями стали 20 тис. осіб складали жінки.
Недільна школа Х. Д. Алчевської по Мироносицька провулку 1895 р.
Урок читання в Харківській приватній жіночій недільній школі
проводить Х. Д. Алчевська. Початок XX в.
Школа була першим, але не останнім кроком Алчевської шляхом просвітництва. Слідом за школою вона організувала у Харкові Товариство грамотності, першу громадську бібліотеку (нині Харківська державна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка). Понад півстоліття вона присвятила педагогічній діяльності, яка отримала високу оцінку вітчизняних і зарубіжних діячів культури. Христина Данилівна нагороджена почесним дипломом на Всесвітній педагогічній виставці 1899 року у Парижі. Була віце-президентом Міжнародної ліги освіти. Їй було призначено одна з перших державних пенсій як ветерану педагогічної руху.
І ще такий цікавий факт: Христина Алчевська на території своєї садиби у Харкові на вулиці Садово-Куликівської, зараз Дарвіна, у 1899 р. встановила перший в світі пам'ятник Тарасу Шевченку.