24 вересня виповнюється 220 років від дня народження одного з найвидатніших математиків XIX століття, спеціаліста з аналітичної і небесної механіки, математичного аналізу і математичної фізики, гідромеханіки і балістики Михайла Васильовича Остроградського.
Михайло Остроградський, нащадок старовинного козацького роду, народився в 1801 році в селі Пашенна Полтавської губернії. Він мріяв стати військовим, але навчання на фізико-математичному факультеті Харківського університету (1816 – 1820 роки) вирішило долю майбутнього вченого-математика. В 1820 році Остроградський їде продовжувати навчання до Парижа, де на нього звертає увагу сам П’єр Симон Лаплас, творець «небесної механіки». Вже у 1825 році, не приховуючи свого захоплення, Лаплас писав: «Остроградський наділений великою прозорливістю і є прекрасним знавцем аналізу нескінченно малих величин...». У Парижі він слухав лекції видатних французьких математиків А. Ампера, О. Коші, П. Лапласа, С. Пуассона, Ж. Б. Фур’є, під їх керівництвом Остроградський почав свій шлях у математику.
Перелік друкованих робіт вченого налічує понад 100 публікацій. Його праці вирізняються нестандартністю рішення, оригінальністю, глибиною думки. Він зробив значний внесок у розвиток математичної фізики, математичного аналізу, теоретичної механіки, теорії чисел, алгебри, теорії ймовірностей, балістики.
Наукові досягнення Остроградського високо цінували сучасники, він був почесним членом багатьох академій наук світу. У 1831 році його було обрано академіком Імператорської академії наук у Петербурзі, у 1834 році – членом Американської, у 1841 році – Туринської, у 1853 році – Римської та у 1856 році – членом-кореспондентом Паризької академій наук.
Михайло Остроградський був прекрасним педагогом. Вищі спеціальні навчальні заклади вважали за честь мати у себе такого професора. Видатні дослідження Остроградського, багаторічна плідна педагогічна діяльність і створення найпередовішої наукової школи принесли йому заслужену славу найвидатнішого математика свого часу.
Математики давно звикли до термінів: рівняння Остроградського, метод Остроградського, формула Остроградського-Гаусса, принцип Остроградського-Гамільтона. Та в наш час у наукових журналах з математичної фізики з'явилися нові терміни: механіка Остроградського, квантова теорія поля Остроградського, варіаційні принципи Остроградського. Як виявилося, саме ідеї М. В. Остроградського дають можливість правильно описувати рух електрона в магнітних полях або спінові ефекти в квантовій теорії поля.
Оглядаючись подумки на життєвий шлях великого вченого, ми знову і знову з вдячністю згадуємо його, бо в наших сьогоднішніх досягненнях є і велика частка його праці.
У 2001 році ЮНЕСКО внесла Михайла Остроградського до переліку видатних математиків світу.