Сьогодні, 5 січня, маємо нагоду вшанувати пам'ять Умберто Еко (1932 – 2016), усесвітньо знаного науковця, чудового викладача й талановитого письменника, якому вдалося переконливо довести, що можна створити світовий бестселер, що поєднує захопливий сюжет і манеру оповіді з потужним культурно-інтелектуальним навантаженням.
Разом із тим, що широкому загалові професор Еко знаний передовсім як автор блискучого інтелектуального історичного детективу «Ім’я троянди» (італ. Il nome della rosa, 1980), значно раніше в наукових колах він здобув репутацію провідного дослідника культури середньовічної Європи й загалом одного з найяскравіших учених-гуманітаріїв ХХ – початку ХХІ століття. Незаперечною є цінність наукових праць Умберто Еко в царинах семіотики, а також його студії щодо феномену масової культури, який професор Еко не тільки досліджував, а певною мірою творив власноруч, стоячи біля джерел італійського телебачення.
Особливу цінність для сучасних студентів, аспірантів і молодих науковців має блискуча книга Умберто Еко «Як написати дипломну роботу: Гуманітарні науки» (італ. Come si fa una tesi di laurea. Le materie umanistiche, 1977). У цій «методичці» максимально доступно, часом із м’яким гумором, викладено чіткий алгоритм успішного створення самостійної наукової розвідки з мінімальними ресурсними втратами й максимальним науковим результатом. Попри те, що цю книгу професор Еко написав наприкінці 70-х років ХХ століття, вона жодною мірою не втратила актуальності й у нашу інформаційну добу і може ефективно стати в нагоді кожному молодому науковцю, який має бажання написати щось таке, за що потім ніколи не буде соромно.
Переконливим підтвердженням кваліфікації пропонованих автором порад, є те, що Умберто Еко з блиском читав лекції в десятках кращих університетів світу, зокрема в Оксфорді, Гарварді, Єлі й Колумбійському університеті, а також є почесним доктором 38 університетів світу.