15 травня виповнюється 180 років від дня народження першого лауреата Нобелівської премії (народженого в Україні), видатного українського біолога, основоположника ембріології, порівняльної патології, імунології та мікробіології Іллі Мечникова.
Сфера наукових інтересів І. Мечникова охоплювала загальнопатологічні питання, проблеми довголіття людини. Вчений створив новий науковий напрямок, названий «геронтологія». Його дослідження є значущими для людства і отримали високу оцінку колег.
Видатний науковець винайшов методи запобігання інфекціям. За його ініціативи в Одесі була відкрита Одеська бактеріологічна станція для боротьби зі сказом. Вчений читав лікарям лекції з мікробіології, ділився найсучаснішими на той час знаннями про інфекційні захворювання. Крім того, видатнний біолог знайшов засіб, що врятував українські врожаї. Він вивів спеціальний грибок, що знищував «хлібного жука», який вражав здакові рослини.
Життя І. Мечникова пов’язано з Харковом: 1862 р. закінчив гімназію із золотою медаллю; у 1862–1864 рр. навчався в університеті на природничому відділенні фізико–математичного факультету, яке він закінчив екстерном за два роки замість чотирьох.
У 1888 р. Ілля Мечников потрапив до числа п’яти талановитих вчених, яких Луї Пастер запросив до Парижу очолити лабораторні дослідження у нововідкритому науково–дослідному інституті. За 28 років роботи в Пастерівському інституті (1888–1916) вчений здобув всесвітнє визнання. В 1908 р. Ілля Мечников спільно з німецьким вченим Паулем Ерліхом був удостоєний звання лауреата Нобелівської премії з фізіології і медицини.
Харківщина трепетно зберігає ім’я геніального вченого. Так, до наших днів зберігся будинок, в якому жив біолог з 1856 по 1864 рік, на ньому встановлено пам'ятну табличку.
На вул. Г. Сковороди в кінці листопаду 2005 року був відкритий пам’ятник І. Мечникову, виконаний по макету архітектора Юрія Шкадовського скульптором Сейфаддіном Гурбановим.
Один з найстаріших у світі наукових закладів протиепідемічного профілю - Інститут мікробіології і імунології - з 1927 р. носить ім’я видатного біолога. Саме тут, з 1886 р., розроблялись вакцини та сироватки для запобігання інфекційних захворювань.