30 квітня виповнюється 120 років від дня народження відомого економіста та лауреата Нобелівської премії Саймона Сміта Кузнеця.
Завдяки науковим працям Кузнеця було удосконалено методи розрахунку національного доходу та зв’язаних показників, які стали основою формування системи національних рахунків. Він був першим, хто розробив показник ВВП (внутрішнього валового продукту) у його сучасному розумінні. Концепція ВВП була представлена автором у доповіді для Конгресу США в 1934 р., а в 1944 р. ВВП вже став інструментом для вимірювання національної економіки.
Дивовижна доля цієї людини, яка внесла великий вклад у економічну теорію. Він народився у 1901 році у Російській імперії в родині торговця хутром, тоді ще він носив ім’я Шимон. Тісно пов’язана його доля з Харковом, де він навчався в Харківському реальному училищі, а після його закінчення - у Харківському комерційному інституті та отримав перші знання з економіки. У 1922 році родина Кузнеців переїхала до Америки, де він і став Саймоном. Саме у США розпочався його науковий шлях. Саймон Кузнець продовжив освіту в Колумбійському університеті під керівництвом Уеслі Клер Мітчелла, який займався аналізом кон’юнктури та циклів.
Магістерська робота Кузнеця була присвячена розбору теорії австрійського економіста Йозефа Шумпетера, яку він написав ще в Харкові. А докторською дисертацією вченого стало дослідження «Циклічні коливання: роздрібна та оптова торгівля в Сполучених Штатах в 1919-1925 рр.» («Cyclical Fluctuations: Retail and Wholesale Trade, United States, 1919–1925»). У цій роботі Саймон Кузнець спробував проаналізувати зміни в економічному розвитку через накопичення статистичної інформації та довести емпіричним шляхом закономірності економічного розвитку.
Саме завдяки Саймону Кузнецю світова наукова спільнота дізналася про видатних радянських економістів - Дмитра Кондратьєва, Євгена Слуцького, Сергія Первушина, Альберта Вайнштейна. Через його рецензії та переклади, їх наукові праці стали відомі на Заході.
У 1971 році Саймону Кузнецю була присуджена Нобелівська премія з економіки за роботи з економічного зростання, в яких він фактично ідентифікував нову економічну еру, яка, відповідно до його тлумачення, є «сучасним економічним зростанням», а практичні дослідження дозволили С. Кузнецю сформулювати основи цієї концепції.
І як вчений, і як особистість, Саймон Кузнець справляв велике враження на оточуючих. Колеги відзначали масштабне мислення науковця та його спроможність логічно розтлумачити та розкласти на прості складові доволі складні економічні питання.
На честь видатного вченого у жовтні 2013 року ім'я Саймона Кузнеця було присвоєно Харківському національному економічному університету, а наукова спадщина Саймона Кузнеця справила великий вплив на розвиток прикладної та фундаментальної економічної науки.